Un proiect al ministrului Justiției, Tudorel Toader, prevede acordarea de despăgubiri pentru deținuții care au parte în pușcării de condiții grele. Asta în timp ce bolnavii sunt tratați în spitale mizerabile. Păi e corect?
Sindicaliștii din penitenciare atrag atenția asupra impactului financiar major pe care l-ar avea un proiect al ministrului Justiției de despăgubire a deținuților pentru condiții grele.
Dacă proiectul va fi aprobat, deținuții vor primi între 5 și 8 euro pentru fiecare zi petrecută în spatele gratiilor, de la bugetul de stat.
Efortul financiar ar fi de câteva sute de milioane de euro, în timp ce multe dintre spitalele de stat arată jalnic, din lipsă de fonduri.
Sindicaliștii de la Administrația Penitenciarelor au postat pe Facebook și un clip de impact:
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































