Un exemplu de dăruire civică: doamna city manager

Data de 15 iulie a anului de grație 2010 ar trebui să fie înscrisă cu litere de aur în cartea de istorie a Ploieștiului. Doamna Sanda Toader, cetățean de frunte al orașului Sinaia, a fost numită city manager la Ploiești de către înțeleptul, mult iubitul și stimatul nostru primar Andrei Volosevici. Așa cum avea să-mi deschidă capul serile trecute la televizor colegul Marius Nica, decizia doamnei Toader de a se transforma în navetistă pe ruta Perla Carpaților – Orașul Aurului Negru merită marcată ca un eveniment special, chiar și acum la mai multe luni de la preluarea prerogativelor apăsătoarei funcții. De ce? Simplu: pentru a-și pune experiența de viață și profesională la în slujba contribuabilului ploieștean, domnia sa a renunțat la venituri anuale personale cifrate în jurul a două miliarde de lei vechi.
Iată un eroic exemplu de dăruire civică! Iată un gest în fața căruia chiar și cartea de istorie cu litere de aur a Ploieștiului este insignifiantă. Iată, dacă vreți, un exemplu exemplar de dăruire pentru comunitate. Respectul și recunoașterea mea toală doamna Sanda Toader mai ales după ce am făcut următoarele socoteli.
Socoteala a: 2 miliarde lei vechi (cât ați câștigat dumneavoastră în 2008) împărțit la 12 (luni ale anului 2008) egal 166.666.666,6666…. perioadă lei vechi, bani care îi duceați acasă lunar, în fiecare lună.
Socoteala b): 12 milioane (cât cred eu că primiți dumneavoastră pe lună de la primărie pentru funcția de city manager) înmulțit cu 12 (luni) egal 144.000.000 de milioane de lei vechi pe an.
Socoteala c): Din socotelile a și b rezultă doamna Toader că dumneavoastră nu câștigați într-un an ca city manager în Ploiești cât ați câștigat într-o lună în 2008 ca întreprinzător particular. Și vă rog să rețineți că n-am pus la socoteală cheltuielile cu naveta care cret că v-ar reduce veniturile lunare cu cel puțin 5 milioane de lei vechi.
Păi în fața unui astfel de exemplu de civism măi fraților nu ne rămâne decât să facem o plecăciune în fața doamnei Sanda Toader. Vă stimez și vă respect distinsă doamnă și recunosc faptul că eu niciodată nu aș fi capabil de un astfel de gest de dăruire totală în folosul comunității.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Mihai Nicolae
Mihai Nicolae lucrează în presa scrisă locală din anul 1993. A lucrat în redacțiile ziarelor Ploieștii, Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf. În 2002 a fondat publicația săptămânală Viața Prahovei, ulterior a preluat editarea ziarului Monitorul de Prahova, iar în 2007, alături de Marius Nica și Mirela Mihai, este cofondator al ziarului Observatorul Prahovean. Din anul 2011 a ieșit din activitatea editorială curentă a ziarului, rămânând unul dintre principalii colaboratori ai redacției.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău