| Recunosc sportiv că nu am deloc o părere bună despre magistrați dar mergem pe premisa pădure fără uscături nu există. Personal, aș afirma că există și ramuri verzi în pomul uscat, dar asta este altă poveste. Există procurori și judecători de toată isprava, asta este clar. Ei bine, acești oameni au un volum foarte mare de muncă, fapt datorat și plângerilor nefondate, uneori făcute cu rea intenție, sau plângerilor făcute de oameni a căror stabilitate psihică dă de gândit. |
Reclamațiile sunt de toate felurile și chiar dacă ajung întâi la polițiști, aceștia trebuie să înainteze lucrarea la procuror pentru a da soluție de începere sau neîncepere a urmăririi penale. Dacă la reclamația ”vecinul mă gazează zilnic, în doze mici, ca să mă omoare lent cu o substanță care nu are miros”, de exemplu, un procuror trebuie să-l audieze pe vecin, să facă hârtii, când vine vorba de ”un extraterestru care îmi dă târcoale pentru a face experimente”, procurorul dă din start neînceperea urmăririi penale. Desigur, aceste plângeri penale sunt foarte rare dar, din păcate, există și sesizări foarte bine întocmite care, deși sunt aberante, dau de lucru oamenilor legii. Nu-ți trebuie mult creier să faci așa ceva.
Ia fiți atenți! Aș putea face o reclamație împotriva cuiva pe care-l urăsc. Foarte simplu. Iau un comentariu de la un articol în care o persoană oarecare îmi spune ”fii atent că bați câmpii” și fac reclamație pentru amenințare împotriva persoanei pe care o urăsc. Nu râdeți, că se întâmplă. Fac reclamația la un procuror cu renume, de exemplu Daniel Ghiță (arestarea polițiștilor de la Rutieră și arestarea hoților de benzină din Bărcănești), și astfel persoana acuzată va fi audiată de polițiști, poate chiar și de procuror asta în cazul în situația impune. Desigur, ceea ce am relatat mai sus chiar s-a întâmplat, aici în Ploiești, doar că autorul sesizării nu sunt eu ci un coleg de breaslă.
Din păcate, o sesizare aberantă cum este aceea descrisă mai sus dă de lucru anchetatorilor ceea ce le diminuează timpul pentru dosarele adevărate, cu infractori periculoși. Poliția și Justiția nu sunt instrumente pe care orice idiot le poate folosi pentru a-și atinge scopul sau pentru a rezolva probleme apărute ca rod al imaginației bolnave. Iar jurnaliștii ar trebui să știe mai bine!
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























