La trei săptămâni după ce am achitat sumele datorate pentru impozitul pe venit, fiscul mi-a trimis o adresă prin care mi se comunică că le datorez doi lei, achitați deja!
Interesant este faptul că Poșta Română, cea care mi-a livrat decizia Direcției de Finanțe, percepe 1,6 lei pentru o scrisoare simplă recomandată, cum a fost cazul acestui serviciu. La prima vedere suma nu este mare, însă dacă înmulțiți cu câteva mii de contribuabili aflați în situația mea veți avea tabloul întreg al unei proceduri legale, dar ineficiente.
Un cititor a reclamat același lucru, aici:
PRAHOVEAN SOMAT DE FISC SĂ PLĂTEASCĂ O DATORIE DE… UN LEU
Atunci, fiscul prahovean făcea precizarea că, potrivit prevederilor art.178 alin.(2) din Ordonanţa Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, creanţele fiscale restante aflate în sold la data de 31 decembrie a anului, mai mici de 40 lei, se anulează. Plafonul se aplică totalului creanţelor fiscale datorate şi neachitate de debitori.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































