Nimic nu s-a schimbat după controlul Ministerului Sănătăţii la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Ploieşti. Pacienţii sunt obligaţi în continuare să cumpere medicamente şi materiale sanitare, deşi acesta a fost unul dintre motivele pentru care fostul manager Adrian Strâmbeanu a fost obligat să demisioneze.
După controlul condus de Raed Arafat, ale cărui rezultate le puteţi citi AICI, la spitalul judeţean de urgenţă lucrurile au revenit la anormal. Astfel, pacienţilor le sunt în continuare date de către medici şi asistente liste cu medicamente sau materiale sanitare (branule, serigni, perfuzoare), pe care să şi le cumpere de la farmacia de peste drum. Motivul este acelaşi: în spital nu sunt suficiente stocuri! "Am fost internat la chirurgie şi mi-au cerut să cumpăr de toate, de la branule, până la medicamente. Credeam că după scandal nu vom mai fi obligaţi să venim de acasă cu ele, dar se vede treaba că m-am înşelat", ne-a transmis unul dintre pacienţi.
Am încercat să-l contactez pe directorul interimar al spitalului judeţean, Florin Puşcariu, dar acest lucru nu a fost posibil. Ca şi Strâmbeanu, comunicarea cu opinia publică nu pare să fie o prioritate, poate doar atunci când i se cere demisia….
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































