Bă, chiorpeacă!

Domnule Constantin Donald, director general al SGU prin graţia divină şi mila generosului domn primar Bădescu,

Distinse, înseamnă că tu chiar te iei în serios când ne trimiţi “comunicatul” generat de articolul prin care autorul ăla de Nica arăta atât de bine documentat, ce a rămas la Nord după ce toată vara v-aţi jucat de-a prinselea cu băşina porcului. Motiv pentru care iată că, după bunul principiu unde dai şi unde crapă, îl publicăm venind la dumneata, în schimb, cu o solicitare simplă.
“În urma articolului "DUPĂ BĂŞINA PORCULUI, SGU PLOIEŞTI LOVEŞTE DIN NOU", autor Marius Nica, publicat in editia din data de 12 noiembrie a.c a ziarului dvs online, vă comunicăm următoarele:
–         întrucât în primăvara anului următor vor începe lucrările de reabilitare la calea de rulare a tramvaiului, din zona de nord a municipiului (Spital Judeţean), societatea noastră nu mai derulează lucrări de reamenajare a spaţiului verde din zona respectivă. Perimetrul verde care va fi afectat de lucrări va fi însă întreţinut până în momentul demarării acestora. De asemenea, materialul dendrologic din zonă va fi recuperat treptat şi transferat în alte zone verzi din municipiu, în scopul protejării;
– în ceea ce priveşte fotografia publicată în articolul dvs., cu titlul “Spaţiu verde în Piteşti ”, aceasta nu este realizată pe domeniul public al oraşului Piteşti ci la ediţia din acest an a expoziţiei “Simfonia Lalelelor” desfăşurată în Piteşti , în luna aprilie. Fotografia reprezintă o amenajare a unui spaţiu verde, de către ADP Piteşti, şi a fost realizată în interiorul Complexului Expoziţional Casa Cărţii. În acest sens, vă trimitem un link al unui articol publicat online, având ca subiect evenimentul menţionat mai sus, ultima imagine din acest articol fiind cea publicată de dvs”.
Consideraţii personale ale mele. Subliniez!
Băăă chiorpeacă, tu te-ai uitat la poze? Că, din câte îmi dau eu seama, tu încerci să insinuezi că noi am minţi. Totuşi, dacă te-ai uitat, atunci înseamnă că ai probleme cu reflexul somatic de procesare a imaginii: este ăla spaţiu întreţinut, sau nu? Că din poză rezultă clar că este întreţinut după putirinţele tale iar acum o dai în mangleală. Că ce vedem, de fapt nu vedem, băăă panaramo, băăă!
Deci tu încerci să ne spui că “materialu’ ăla dendrologic” – adică tufănelele alea ofilite –  este ce s-a salvat de băşina porcului şi te juri că nu l-ai pus tu acolo ca să “înfrumuseţezi” zona? Sictir, panaramă mincionoasă şi obedientă!
Băăă, că nu ţi-e ruşine să distrugi oraşul e una băăă moftangiule, dar să ne spui nouă, ăstora care umblăm pe uliţele comunei (că cam asta ai făcut tu din bobocul ăsta de oraş în doar un an şi juma’ de când te destrăbălezi ca şef de adepepe), că ce vedem nu vedem, e dovadă de impertinenţă maximă, băăă! Şi asta merită penalizată băăă! Deci lovitura de pedeapsă, ipocritule:

Data: 13.11.2013

- Publicitate -

Către: SC SGU PLOIEŞTI SRL

            Primăria Ploieşti

În atenţia: Birou Comunicare

- Publicitate -

Bună ziua,

Având în vedere că la data de 27 august 2013 domnul Donald Constantin, director general al SGU, declara în ziarul phon.ro următoarele: “Anul acesta pe pământul rămas din solariile noastre am plantat castraveţi. Drept urmare, ploieştenii care doresc să aibă la iarnă castraveţi muraţi de cea mai bună calitate pot veni str. Mircea cel Bătrân nr.81, locul unde avem noi solariile”, ne-a declarat Donald Constantin , directorul SGU Ploieşti. Preţul unui kilogram de castraveţi este de 1 leu”,

În temeiul legii 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public, vă rog să-mi comunicaţi următoarele:

- Publicitate -

1 care este cantitatea de castraveţi recoltată în anul 2013 de către societatea dumneavoastră din serele/solariile proprii?

2 care a fost investiţia totală efectuată în acest produs – de la pregătirea terenului, costul răsadurilor/seminţelor, etc, până la comercializare?

3 unde – prin intermediul a ce – a comercializat societatea dumneavoastră cantitatea de castraveţi recoltată?

- Publicitate -

4 câţi castraveţi – kilograme – au fost vânduţi direct către persoane fizice şi câţi – kilograme – către persoane juridice.

5 dacă aţi efectuat astfel de vânzări către persoane juridice, pentru fiecare vânzare în parte vă rugăm să ne comunicaţi numele firmei, cantitatea achiziţionată şi modalitatea de plată (numerar sau OP, în cazul OP vă rugăm să ne menţionaţi termenul de plată).

6 care au fost veniturile realizate de pe urma aceste investiţii şi dacă aceste venituri sunt evidenţiate în contabilitatea societăţii dumneavoastră?

- Publicitate -

Având în vedere că observatorulph.ro este un ziar cotidian, şi sesizând faptul că societatea dumneavoastră depăşeşte în mod frecvent termenele legale de furnizare a informaţiilor de interes public solicitate, vă reamintim că termenul legal pentru furnizarea informaţiilor solicitate de noi prin prezenta este de “pe loc” sau în maximum 5 zile.

De asemenea, vă rugăm să ne puneţi la dispoziţie informaţiile solicitate, în format electronic, pe una dintre următoarele adrese de e-mail: [email protected], [email protected]

Cu respect, Mihai Nicolae

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Mihai Nicolae
Mihai Nicolae lucrează în presa scrisă locală din anul 1993. A lucrat în redacțiile ziarelor Ploieștii, Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf. În 2002 a fondat publicația săptămânală Viața Prahovei, ulterior a preluat editarea ziarului Monitorul de Prahova, iar în 2007, alături de Marius Nica și Mirela Mihai, este cofondator al ziarului Observatorul Prahovean. Din anul 2011 a ieșit din activitatea editorială curentă a ziarului, rămânând unul dintre principalii colaboratori ai redacției.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău