Chiar nu ți-e rușine? George Niculescu, secretar de stat în Ministerul Energiei: ”Cel mai ieftin MW de energie este cel pe care nu-l consumăm”

Cine nu-și amintește perioadele fostelor guvernări, când românii ajunseseră să îi urască pe cei care erau la putere, printre altele și din cauza aroganței în comunicare, a lipsei de respect față de oamenii care îi plăteau cu salarii grase, nu pentru că erau frumoși și deștepți, ci pentru că se obligau să ne conducă. Oamenii au sperat ca prin vot să scape te tupeiști. Ghinion…

- Publicitate -

Ajungi să cunoști cu adevărat oamenii abia când capătă o funcție, cu mai multă sau puțină putere. Se schimbă radical și uită că tot muritori sunt, că până mai ieri pupau mâini pe la partide, doar-doar primesc și ei o fleică din putere.

Deșigur, nu vorbim despre oamenii care și-au construit cariere cărămidă cu cărămidă, studiind și apoi nesărind peste etapele ascensiunii profesionale. În cele mai multe cazuri, tocmai pentru că știu ce înseamnă munca și sunt oameni educați, aceștia se comportă civilizat, indiferent de împrejurare.

Este greu să ne amintim chiar toate aroganțele celor cărora puterea le-a luat mințile. ”De la ciocul mic, că acum noi suntem la putere”, la jigniri chiar în Parlament, apoi la remarci impertinente în diverse emisiuni tv. Pentru asemenea specimene, românul de rând este un sclav, obligat să muncească, să fie impozitat, pentru ca Măria Sa, demnitarul, să încaseze de pe urma lui. Dacă se poate să îl și umilească, cu atât mai bine.

- Publicitate -

Concret, astăzi ne referim la o declarație a secretarului de stat în Ministerul Energiei, George Niculescu. Contextul discuției era despre majorarea facturilor la energie, în unele cazuri și cu până la 200%. Postul Digi24 a realizat un material pe această temă, printre cei la care s-a apelat pentru clarificări fiind și acest secretar de stat.

Dacă pentru românii săraci se vor acorda ”ajutoare”, fiind suportate tot de cei care își plătesc facturile întregi, secretarul de stat a simțit nevoia să fie inteligent și deopotrivă spiritual: Cel mai ieftin megawatt de energie este cel pe care nu-l consumăm.”

Cum să luăm această ”sclipire de geniu”? Glumă nu poate fi, sau dacă e intră la categoria ”glume proaste”. Tupeu, prostie, aroganță, lipsă de respect față de cei care îl plătesc. Poate că toate la un loc, pentru că unele sunt sinonime sau sunt consecințe ale celorlalte. Cum să îți permiți să spui așa ceva? Adică, dacă ni se pare prea scump, să stingem lumina, să scoatem electrocasnicele din prize, să ne întoarcem cu peste 200 de ani în timp?

- Publicitate -

Să ne ducem în grote, să vindem tot și să le dăm lor sumele încasate, iar noi să aprindem feștila. De ce? Pentru că, până mai ieri, totul era relativ ok, apoi a venit ordinul pe unitate să liberalizăm și piața. Prostimea să plătească! Doar că nu toată prostimea își permite sau prostimea nu consideră justificată majoarea aberantă, până la dublare.

Și când toată lumea privește cu atenție fenomenul, așteptând precizări și soluții, știind că îi va suporta costurile, vine un TUPEIST și spune ceva de genul… ”dacă nu vă convine, nu consumați”.

Fără a-l regreta pe nemernicul de dinainte de 89, măcar ăla ne tăia din toate ca să plătească datoria externă. La 32 de ani distanță, vin unii care ne bagă în datorii, apoi ne iau la mișto cu seninătate, sfătuindu-ne indirect să ne întoarcem câteva sute de ani în timp, departe de civilizație, dacă nu ne convine felul în care am ajuns să fim jefuiți. Cât tupeu… 

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

3 COMENTARII

  1. Are dreptate. Va aruncati ca berbecii fara sa pricepeti ceva. Este vorba ca este nevoie sa economisesti energia, nu sa consumi ca bizonul! Vai mama voastra, spuneti timpenii cu o gratie de se face pielea gaina!

    • Si despre majorarea de pana la 200% a energiei…tot despre „econo…” e vorba bai . cu piela de ….a? …..
      Comentariu cenzurat din cauza limbajului

  2. Eu trăiesc de 31 ani în Germania unde poți schimba anual furnizorul de curent. Dar, per total, toată lumea este cât de cât atentă ce „consumatori” indinspensabili cumpără (frigider, aragaz, mașină de spălat, etc), funcție de consumul acestuia. De aici cred, pleacă neînțelegerea !….

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău