Boule! Nu te mai suportăm! Rămâi în grajdul tău, nu îl muta pe străzile din Ploiești! (foto)

Cum să mai procedăm, pentru că am încercat toate modurile civilizate de adresare?

- Publicitate -

Am votat pentru un nou primar. Am votat pentru că nu se mai putea cu halul în care a fost administrat și cum arăta Ploieștiul ultimilor ani. Avem iar un primar, care dă semne că îi pasă. Nu e suficient!

În Ploiești, de câteva săptămâni, se derulează o acțiune amplă de igienizare, care va cuprinde toate cartierele. Sunt multe de făcut, după anii de dezastru. Dar tare îmi e că pierdem timpul, ”igienizarea” trebuid să înceapă cu gunoaiele umane.

Trec măturătorii Rosal, trec cei ai SGU, trec asistații cu măturile în mâini (minune!), trec mașinile de gunoi și în spatele lor apare el, BOUL. Boul și-a renovat grajdul, apoi și-a cărat buda pe stradă, patul, zdrențele.

- Publicitate -

Ce vină avem noi, boule? Cât să te mai suportăm? Toți avem de aruncat diverse de prin casă. Pe cele nevoluminoase le punem în pubele din curți sau la platformele de colectare dintre blocuri, boule! Pe cele voluminoase nu le arucăm în drum. Sunăm la Rosal și este trimisă o mașină. Da, se plătește pentru asta, dar nu e o sumă pe care să nu și-o poată permite un om cu venituri modeste. Renunță la poșirca pe care o bei zilnic, la țigări și rezolvă-ți problemele. Boule, aceasta este o comunitate, una care își dorește să trăiască civilizat, nu admirându-ți buda cea veche, cea care a primit în ultima vreme tot ceea ce aveai mai bun în tine.

Nu aș fi scris așa, nu m-aș fi adresat așa, necivilizat, lipsit poate de respect față de miile de oameni care ne citesc zilnic, dar știu că altfel nu înțelegi, boule! Doar biciul (amenda) te ustură, boule! Și ca să înțelegi mai bine cum stă treaba mare cu aruncatul budei în stradă, e ca și când cineva ar fi intrat îîn casa ta, și-ar fi făcut nevoile în livingul tău, apoi ar fi plecat liniștit pentru că nu e casa lui. Boule, domeniul public e un fel de living al tuturor. Dacă nu ai înțeles, anunță-mă și își desenez, boule! Pariez că ești unul dintre cei ofuscați că primăria nu face nimic pentru tine…

foto: cititor observatorulph.ro – strada Mărășești

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău