Într-una dintre ieșirile la ”televizor”, ministrul MAI, Marcel Vela, a declarat că ”persoanele care își plimbă animalele de companie sau fac sport în apropierea locuinței nu este necesar să prezinte declarație pe proprie răspundere”. Dacă afirmația sa ar fi fost postată pe vela.ro, site-ul ar fi fost închis pentru fake news!
Vela preciza în ceea ce privește ordonanțele militare că este suficient să arătăm polițiștilor cartea de identitate pentru ca aceștia să verifice domiciliul și să-l ”confrunte” cu zona în care eram legitimați.
”Cei care se plimba, fac sport sau scot catelul pot arata buletinul. Politistul vede ca pe buletin e adresa din zona in care te afli. Daca persoana nu are act de identitate pe adresa de domiciliu, atunci face declaratie pe propria raspundere ca locuieste acolo.
Nu suntem asa categorici, trebuie sa constientizeze fiecare cetatean ca e in interesul lui. Tot ce facem e in sprijinul populatiei. Daca se respectau recomandarile de la inceput poate nu luam aceste masuri. Dar lumea a luat in gluma recomandarile, au aparut bancuri si glume pe Internet”, a spus Vela la Digi24.
Un banc prost a fost și declarația lui Vela pentru că cei care i-au ascultat sfatul au riscat amenzi cuprinse între 2000 și 20000 de lei!
Asta deoarece, în declarația pe propria răspundere, la punctul 5 regăsim fix cele două motive: activitate fizică individuală și nevoile animalelor de companie, ambele în apropierea locuinței.
Așadar, nu ieșiți din casă fără declarația pe propria răspundere, indiferent ce ”sfaturi” vă dă însuși șeful polițiștilor din România…

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Ciocul mic si joc de glezne in fata seamanului tau ce te fura si minte si sperie, ai auzit roman neinsemnat ce esti.
Dubios. Urmaresc Digi 24 si nu l-am auzit pe Vela si nici nu am mai vazut stirea asta pe altundeva. O avea Vela si greselile lui, dar gogomania asta, dati-mi voie sa nu o cred.