DN 1, cel mai circulat drum din România, arată jalnic în Prahova: fără marcaje rutiere, fără parapeţi în curbe periculoase şi cu semne de circulaţie ruginite.
În schimb, cum treci "graniţa" în Ardeal, acelaşi DN 1 devine, brusc, unul european. În judeţe precum Braşov sau Sibiu, marcajele rutiere sunt mult mai vizibile, lucru obligatoriu mai ales pe timpul nopţii, când şoferii au nevoie de repere suplimentare pentru a conduce în condiţii de siguranţă, semnele de circulaţie nu au fost furate de hoţii de fier vechi, iar curbele deosebit de periculoase sunt străjuite de parapeţi metalici sau din beton. De ce administratorii DN 1 din judeţele respective îşi fac treaba, iar cei din Prahova nu? Iată o întrebare pe care ar trebui să şi-o pună atât conducerea Prefecturii, cât şi cea a Poliţiei Rutiere, ultima fiind obligată prin lege să sancţioneze administratorii drumurilor care pun în pericol viaţa şoferilor şi a celorlalţi participanţi la trafic, ca să folosesc şi eu un clişeu poliţienesc.
aşa arată DN 1 pe teritoriul judeţului Sibiu
Pe teritoriul judeţului Braşov, DN 1 are marcaje de drum european

DN 1, intrarea în Prahova

"Zebra" pentru pietoni pe DN 1, Valea Prahovei, a dispărut de pe şosea

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































