Demiterea pedeliştilor de la şefia Parlamentului, după ce USL a preluat majoritatea în cele două Camere, s-a transformat într-un cor de văicăreli portocalii. Schimbarea, prin votul parlamentarilor, a Robertei Anastase şi a lui Vasile Blaga a devenit, pe rând, mineriadă, lovitură de stat, atac la democraţie, atentat la instituţiile statului etc.
Cum aşa?
Atunci când parlamentarii UDMR au votat pentru alegerea lui Blaga şi Anastase, în schimbul unor posturi cheie în Guvernele Boc şi Ungureanu (a se citi accesul liderilor maghiari la fonduri publice uriaşe) era democraţie?
Dar când trădătorii din PNL şi PSD, reuniţi sub pulpana UNPR a generalului Oprea, votau cot la cot cu apărătorii dreptăţii din PDL tăierea pensiilor şi a salariilor, atunci majoritatea parlamentară nu atenta la instituţiile statului? Parlamentarii respectivi nu erau minerii din buzunarele bugetarilor?
PDL şi-a „furat-o” precum PSD şi PNL din 2008 încoace. Acum, când Băsescu nu mai este la butoane, democraţia este în pericol, justiţia este politizată şi România dă faliment.
P.S. Aflăm acum că Zegrean, întâiul judecător al Curţii Supreme, a fost parlamentar al PDL şi jurist de provincie. Asta este Justiţia apolitică aflată în pericol?
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























