Din ciclul măreţelor realizări: şapte metri de asfalt pe zi!

Minciuna şi exagerarea au ajuns metode de campanie. În timp ce pesediştii se laudă cu asfaltarea a doi kilometri de drum judeţean într-un an, pedeliştii îl transformă pe Boc în primul salvamontist al ţării. Luaţi un antivomitiv şi citiţi mai departe.

 

“Preşedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma participă la recepţia lucrării „îmbrăcăminte bituminoasă uşoara DJ 100 H, Lapoş (…) Lucrarea a început în luna octombrie 2008, drumul având o lungime de 2,6 km”. V-am prezentat counicatul de presă trimis ieri de administraţia judeţeană şi care a apărut în majoritatea publicaţiilor locale. Practic, am ajuns să ne dăm mari cu o porţiune de doi kilometri de asfalt, pe care i-am turnat într-un an! Viteza cu care s-a făcut această strălucită realizare este “remarcabilă”: 7,2 metri de asfalt pe zi! Câtă productivitate! Câtă seriozitate! Avem de-a face cu un concurs penibil în care pesediştii şi pedeliştii încearcă să prostească poporul cu măreţe realizări, demne de epoca de tristă amintire. Dacă preşedintele PSD se laudă cu asfaltarea a doi kilometri de drum într-un an, conducerea PDL se laudă într-un ziar de campanie că lui Emil Boc îi datorăm un refugiu de salvamont în Bucegi. Am fost la acel refugiu, iar salvamontiştii mi-au spus că au cărat materialele de construcţii singuri, fără vreun sprijin de la Bucureşti. Cu cârca, telecabina sau maşinile personale, oamenii muntelui au dus la 2.000 de metri altituduine lemnele şi cimentul necesare construcţiei, care, în timp, va salva vieţile turiştilor inconştienţi. Aşteptăm cu interes şi alte realizări care nu fac altceva decât să-i îndepărteze pe oameni de secţiile de votare.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău