Decizia premierului-marionetă Florin Câțu de a demisiona cu zece minute înainte de a fi votat pentru ca Orban să nu rămână fără serviciu la Palatul Victoria, precum și intervenția lui Iohannis, care a calificat acest gest drept unul ”responsabil”, mi-au produs scârbă.
În timp ce numărul românilor depistați cu virusul deceniului crește de la o zi la alta, PNL a decis că e timpul să o ia pe urmele PNȚCD-ului.
Așa se face că ieri, Florin Câțu, premierul desemnat de Iohannis, a cedat presiunilor de la Cotroceni, la insistențele lui Orban și a demisionat pentru ca nu cumva să fie votat!
După ce s-a făcut de râs postând ieri pe Facebook un mesaj în care recunoștea că mai importantă este politica (”Cred cu tărie că pentru avea succes, în alegerile care vin, Președintele partidului trebuie să fie și Prim-Ministru”) astăzi același politician penibil a venit cu o altă explicație: ”Cum ar fi fost să merg eu în Parlamentul României și să aud că strigă Olguța după mine: votul meu te-a făcut premier?”
O astfel de gândire îl transformă pe ”marele finanțist liberal” într-un politruc jalnic!
Așadar, pentru Orban și Iohannis a fost mai important un joc politic decât ca România să aibă un guvern cu puteri depline.
Iar asta va costa PNL-ul scump dacă nu la alegerile locale, cu siguranță la cele parlamentare.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































