Avem legi, avem ”organe”, dar și niște proceduri și dotări în bătaie de joc față de contribuabilii români. Avem neplăcerea de a vă prezenta o imagine cât tot circul de țară în care trăim.
Context: Doi prahoveni au revenit din Milano, Italia, chiar din zona de nord afectată de coronavirus. Unul dintre ei și-a exprimat opinia, live, pe facebook, susținând că toată povestea coronavirusului este o mare minciună, o manipulare la nivel mondial. Detalii în articolele publicate AICI și AICI. Este dreptul omului să-și exprime liber opinia, chiar dacă poate să facă mult rău celor 500.000 de indivizi pe care i-a captat, postarea sa devenind virală.
Nu intrăm în polemici, în explicații științifice, în faptul că sunt sute de morți și de ordinea miilor de persoane infectate. I-am pune o întrebare simplă: ”Omule, dacă nu crezi că problema există și că totul este o manipulare, de ce nu ai rămas în Italia și te-ai grăbit să te întorci în România, comuna Berceni, județul Prahova? Ce anume te-a speriat, dacă ești sigur că nimic din ceea ce se întâmplă la nivel mondial nu e real?”
Dacă tot ai venit acasă, în țara din care ai plecat pentru că aici totul este ”de rahat”, atunci demonstrează-ne că de unde ai venit ai învățat ceva și ne arăți și nouă, fraierilor de aici, ce înseamnă respectul față de lege.
Da, știm, nu e cazul său, dar menționam asta la nivel de principiu, în special pentru cei care se declară ”scârbiți de România”, fără să fie deranjați de propria ipocrizie.
Măcar nu avea accent italian. Avea unul, dar sigur nu de demn urmaș al lui Traian. Ave, Adrianus Minunatus!
După acest preambul, fără de care nu puteați înțelege ceea ce se întâmplă în imaginea din articol, să precizăm că eroul nostru a ajuns în parcarea redacției noastre, loc în care îl așteptau polițiștii, care îi urmăreau cu interes amenințările vitejești de pe facebook.
Acum, în mod normal, o să vă întrebați de ce îl așteptau cum vedeți în imagine, de parcă erau fanii lui și îi făceau galerie.
Explicația vă va lăsa mască, nu neapărat una care să vă protejeze de coronavirus. Conform procedurilor, când au de a face cu un posibil caz de individ infectat cu coronavirus, care merge liber pe străzi, polițiștii nu pot face nimic. Ei pot fi prezenți doar pentru a se asigura că acesta nu părăsește perimetrul și nu devine agresiv.
Asta până la venirea celor care pot intra în contact fizic cu el. Aceștia sunt: jandarmii, personalul de pe ambulanță și reprezentanții Direcției de Sănătate Publică. De ce nu și polițiștii? Pentru că superbul minister MAI nu le asigură echipament de protecție, am aflat. Polițiștii sunt și ei oameni, au familii, se tem, mai ales că prin contact direct, neprotejat, ca în cazul sexului, se pot alege cu surprize. Râdem, glumim, dar nu părăsim incinta…
În fotografie vedeți și niște jandarmi care stau… ca la poză. De ce? Iată o întrebare care ar trebui să ne dea frisoane la toți, dar la care probabil că ne vor răspunde șefii Jandarmeriei mâine. Le transmitem că așteptăm cu interes acest răspuns, deoarece ei ar fi cam fost obligați să intervină și să-l invite pe domnul care stă cu spatele la o vizită la medic.
N-au avut curaj să o facă. A făcut-o într-un târziu, reprezentantul DSP. Un singur civil a arătat că e mai potrivit să aplice legea decât 10, 12 polițiști și jandarmi la un loc. A discutat cu omul și l-a convins să meargă la analize. Să respecte legea. Asta după ce mai bine de o oră polițiștii și jandarmii nu au fost în stare. Nu exagerăm, așa a fost.
Am privit și reprivit această imagine, deși am văzut sute de mii în carierele noastre de jurnaliști. Ne va rămâne însă în minte, ca o scenă definitorie pentru impotența statului român, atât în a-și proteja cetățenii, cât și în a-și dota și implicit apăra măcar ”organele” prin intermediul cărora să aplice legea.
Îi mulțumim lui Geolgău că ne-a arătat cât de puternic este statul român, cât de apt să ne apere, să ne protejeze, este. De la Ludovic Orban și Marcel Vela, până la jandarmii și polițiștii de la intervenția de azi, toți ar trebui să se uite la felul în care ne-a arătat domnul acesta cum stau lucrurile. Pentru asta, el ar trebui declarat erou.
L.E: Omul a fost preluat abia după o oră și jumătate și transportat la spitalul Movila. Și-a continuat liveurile. Din izolator, locul ăla în care, cel puțin în teorie, ar trebui să intri doar cu ce ți-a lăsat Mama Natură pe tine. Ca să nu cari viruși Câteva ore mai târziu l-au dus acasă…?
Înrămați această imagine, ca pe reprezentarea perfectă a ceea ce înseamnă statul român, în raport cu cei care-l plătesc regește:

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































