Nu sunt o „drama queen”, ba mai mult, pot spune că sunt un om optimist, însă mi se pare greu în perioada asta să scrii despre orice altceva, pur și simplu.
De ceva timp trăim cu toții senzația că am fost teleportați în cărțile de istorie sau în paginile romanelor lui G.G Marquez și exact cum acesta spunea în „Dragoste în vremea holerei”, ce să vezi “Nu avem altă lume în care să ne putem muta!” Iată cum o singură frază cuprinde esența a tot ceea ce se întâmplă acum și tot de aici ar trebui să curgă acțiunile noastre bazate pe două cuvinte cheie. Calm și responsabilitate. Îmi amintesc acum unul dintre materialele scrise la această rubrică, după alegerile prezidențiale. Atunci spuneam că indiferent de cine ne conduce, indiferent de sistem, în primul rând, mic cu mic se face mare, întotdeauna.
Acțiunea individuală dictează contextul social actual. Mai mult ca niciodată, responsabilitatea noastră sau lipsa ei are o putere imensă de a influența lucrurile, prin acțiuni mici, absolut firești aș zice. Să respectăm niște reguli de igienă personală, să evităm aglomerația, să ne facem cumpărăturile online, să nu acționăm emoțional, să ne ținem copiii departe de locuri de joacă și petreceri aniversare, să ne amânăm evenimentele, să ne păstrăm rațiunea și să nu mai glumim cu viața. Rețelele sociale mi se par cele mai nocive în această perioadă prin prisma faptului că informația circulă necontrolat, din mii de părți, informații false, neavizate, de multe ori, oamenii acționează impulsiv distribuie masiv și iată cum ne învârtim într-o buclă în care domnește panica și nesiguranța.
Haideți să începem să ne luăm informațiile doar din surse oficiale, să nu mai sădim neliniște și să acționăm pur și simplu! Acel “eu fac tot ce ține de mine, să mă protejez pe mine,familia mea, dar și pe alții.” Atenție, și pe alții! Este musai să înțelegem că nu doar noi suntem cele mai importante persoane din viața noastră. Lucrurile au degenerat fix din motivul acesta. Ignoranță, nepăsare, inconștiență! Și aș ruga pe această cale oamenii, de la cei care au o influență câț de mică asupra unui public cât de mic până la acei “mari influenceri” să-și folosească această putere controlat, responsabil și voluntar.
Să devină aceste măsuri de precauție care tot circulă pe net (cele venite de la autorități, bineînțeles) biblia social media în următoarea perioadă, pentru ca fiecare om să înțeleagă că e parte activă din tot ceea ce se întâmplă acum. Asistăm neputincioși la o schimbarea a priorităților noastre fără voia noastră. E o ironie sumbră ceea ce se întâmplă acum în lume, viața ne dă o lecție despre cum putem uita într-un timp relativ scurt tot ceea ce noi consideram că era important pentru noi. Dragilor, doar viața în sine e cu adevărat importanță, dar e greu să te gândești la asta în vremuri limpezi, de normalitate. E greu să privești o normalitate ca pe un dar, până când această normalitate nu îți este amenințată! Aveți grijă de voi!
Loredana
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































