Ne-a intrat în reflex să vedem paiul din ochiul altuia, fără să sesizăm bârna din ochiul nostru. Toți ceilalți sunt de vină, doar noi nu.
Ne place să vorbim despre metalități, despre ”o țară ca afară”, deși cei mai mulți se comportă ca la noi. Am scris de nenumărate ori, am bătut obrazul primăriilor și Poliției Locale. O vom mai face pentru că sunt la fel de jalnici, de incompetenți și nepăsători, dar trebuie să recunoștem că totul pleacă de la noi.
Și nu spunem ”noi” pentru că e mai ușor să generalizăm, explicând totul printr-o vină colectivă, deși cam așa este. Puate că tu nu îți parchezi mașina blocând trotuarul, poate nici nu te numeri printre cei care își duc gunoiul blocând trotuarul, dar nici nu reacționezi atunci când vezi că alții o fac. Trecem nepăsători, spunând ”Nu e treaba mea. Nu mă bag pentru că nu am chef de scandal.”
Poate îți place să vezi cum o mamă împinge căruciorul pe carosabil, pentru că pe trotuar nu are loc. Pe lângă ea trec mașini, uneori în viteză. Apoi, vezi o știre cu o tânără lovită de mașină și te arăți contrariat, uneori comentând online… ”Ce nenorociți!” Șoferi nebuni, pietoni inconștienți”, fără să vezi imaginea de ansamblu, contextul în care s-a produs accidentul. Mai devreme trecusei nepăsător, înjurând pe oricine, numai pe tine nu. ”Nu e treaba mea, sunt ații plătiți să rezolve.” Corect! Dar cine i-a ales?
Există vreun cartier în Ploiești unde să nu întâlnim o astfel de situație? Desigur, nu! Cât despre gunoi, după doi ani în care Ploieștiul a fost sufocat la propriu, iar vina pasată între primărie, RASP, Rosal, SGU etc., problema colectării pare să fie rezolvată. Se ridică la timp de câteva luni, dar, surpriză!, pe lângă stâlpii de pe toate străzule apar saci cu gunoi, resturi vegetale, uneori mobilier sau deșeuri din construcții. Dacă pentru punga sau sacul cu gunoi există platforme, dar lenea este prea mare, pentru celelalte deșeuri există un operator, pe care trebuie să-l chemi, evident contracost. Nu este nimeni obligat să îți care ”moca” molozul sau crengile din curte, așa cum nimeni nu este obligat să îți suporte mizeria pe care o faci în stradă.
Imaginile de la finalul articolului sunt atât din centrul Ploieștiului, dar și din cartiere (ex. str. Constructorilor). Repetăm, situația este peste tot la fel, pentru că nesimțirea este o stare de fapt. Așa suntem, așa votăm, cu scuze pentru cei diferiți, care nu sunt majoritari. De câte ori invocăm ”schimbarea”, să ne uităm la noi, dacă ne-am schimbat, dacă ne pasă. Poate așa apar și alternativele, atunci când vom merge iar la urne. Poate așa vom alege indivizi cărora le pasă și care nu vor avea ca scuză lipsa de absobție a fondurilor europene, prin faptul că au trimis proiectele la un număr de fax greșit. Și cine v-a dat ton de fax, dacă numărul nu există? Vioricilor!
Acum, pentru a nu ne lăsa năpădiți de ipocrizie, corect este să ne întrebăm: Care-s mai Viorici, cei pe care i-am votat sau noi pentru că i-am votat?”






Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































