Știu că polițiștii, adevărații polițiști, trec printr-o perioadă grea. Se anunță pentru a mia oară schimbări la nivelul conducerii. Șefi de Birouri, Servicii, Secții, au morcovul în fund că-și pot pierde funcția, bașca baritai lupta între SNPPC și Pro Lex. Astea-s sindicate, în cazul în care nu știați. Iar polițistul adevărat moare de cald pe stradă, e luat de prost uneori, păzește mașina de patrulare pentru că n-are benzină și nu ia declarații pentru că n-are coli de hârtie.
O altă veste tristă vine de data asta pentru puturoșii și umflații din Poliție. S-a închis cantina, personalul fiind în concediu. Și șeful? După ce făcea pe nebunu’ în fața subalternilor nu merita câteva friptane? Unde mai stă acum Victor Popescu, adjunctul liderului de sindicat SNPPC, Florian Ioniță?
Dacă stăm bine să ne gândim, Austrianu’ sau Davis și Leonard al lui Ciucurică au o cantină unde să mănânce. Că e a arestului, a unui penitenciar…e cantină. Iar bravii IJP trebuie acum să mănânce vizavi de sediu, unde e mai scump dom’le. Așadar, trebuie făcut ceva. Polițaiul cu funcție trebuie să bage la ghiozdan, sub deviza ieftin și bun.
La final, trebuie să-l salut în câteva rânduri și pe Pantaia, șeful Poliției municipiului Ploiești. În opinia mea este la fel de bun pe această funcție precum Emil Boc la baschet. Serios, cu tot respectul pentru vârsta dumnealui, nu are nicio treabă cu Poliția. Nici nu sunt sigur că deosebește Gara de Sud de cea de Vest. Poate era mai bine să rămână polițist în Gara de Nord din București, de unde a aterizat pe fotoliul de șef la Ploiești. Cred că rândurile de boschetari erau deja decimate, bașca ceva capturi de cantități impresionante de aurolac și amenzi la Legea 61 pentru scuipat semințe.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























