Zeci de producători și comercianți au renunțat să mai vină astăzi la piață centrală din Ploiești cu marfă, din cauza frigului. În ultimele zile, mercurul a coborât în termometre la minus șase grade Celsius. Însă frigul se resimte și mai tare pentru cei care stau să-și vândă marfa în piață.
Pentru că pe platoul de la Halele Centrale din Ploiești este la fel de frig că afară, mulți dintre producători au renunțat să mai vină cu marfă la Ploiești.
Despre condiții decente pentru desfășurarea activității de comerț nici nu poate fi vorba, pe platoul Halelor Centrale. Din cauza temperaturilor scăzute, marfa se deteriorează, spre nemulțumirea cumpărătorilor. După câteva ore de stat în frig, spun oamenii, poți ajunge la spital.
Singurii care s-au încumetat să vină cu marfa la Ploiești recunosc ca și-au asumat un risc destul de mare. Înfofoliți bine, oamenii spun că mor de frig că să vândă zilnic câteva kilograme de legume și de fructe.
Piața centrală trebuia sa fie modernizată încă de anul trecut, însă investiția a fost amânată, ca urmare a faptului că aici există trei spații comerciale pentru care s-au emis acte de proprietate.
Aleșii locali au anunțat că speră ca problema să fie rezolvată în acest an, însă prima lovitură a fost că, la finele lunii decembrie, banii prevăzuți pentru majorarea de capital al SC Hale și Piețe, respectiv 25,5 milioane de lei, în vedere construirii unei piețe noi, n-au mai intrat în contul societății aflate în subordinea Consiliului Local, pe motiv că nu a lucrat Trezoreria. Prin urmare acei bani vor figura în excedentul Primăriei Ploiești.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112




































