Un bărbat riscă să rămână fără degetele de la mâini din cauza degerăturilor

temperaturi scazute frig degeraturi

temperaturi scazute frig degeraturi

A fost ger cumplit ieri. Un bărbat în vârstă de 67 de ani, din Tătaru, a ajuns ieri la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Ploiești cu degerături de gradul IV la nivelul membrelor superioare.

- Publicitate -

Omul riscă să rămână acum fără degetele de la mâini din cauza degerăturilor groaznice. În momentul în care s-a prezentat ieri după-amiază la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Ploiești avea deja necroze la nivelul mâinilor. Bărbatul a rămas internat sub supravegherea medicilor de la spital.

Având în vedere că temperaturile atmosferice se vor menține în această perioadă la un nivel scăzut, medicii recomandă să se evite pe cât posibil expunerea prelungită la frig.

În cazul degerăturilor, recomandarea este să nu se frecționează zonele afectate cu zăpadă sau cu mâinile uscate. Mai mult, în cazul degeraturilor grave (profunde) nu trebuie să se facă reîncălzirea regiunii degerate la fața locului sau în timpul transportului, ci numai la o unitate spitalicească.

- Publicitate -

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău