Comuna Colceag se bucură de un sistem de iluminat eco-friendly, dar și de unul ornamental despre care, primarul Valentin Stan, susține că este unic în țară. Valoarea investiției a fost de 80.000 de lei, urmând să fie amortizată în aproximativ 2 ani.
Sistemul este format din stâlpi din fibră de sticlă, fabricați în România, pe care au fost montate lămpi cu încărcare solară.
Autoritatea locală susține că, în caz de accident rutier, pericolul pentru cei implicați este redus considerabil, stâlpii fiind casanți.
Totodată, stâlpii rezistă în fața unui incendiu de vegetație, iar cablurile care alimentează și conectează stâlpii la rețeaua de energie electrică sunt subterane.
Montarea stâlpilor s-a făcut cu angajați din Primărie și persoane care beneficiază de ajutor social.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































