Jandarmii prahoveni au intervenit pentru îndepărtarea unor șerpi din apropierea locuințelor. După o lungă perioadă de hibernare șerpii ies la soare şi sunt tot mai prezenți în locuri în care nu îşi fac de obicei veacul.
Două astfel de cazuri s-au petrecut în acest weekend în județul Prahova, în Ploiești și Posești, când jandarmii au intervenit pentru capturarea și eliberarea în zone împădurite a unor exemplare de șerpi din apropierea locuințelor.
Potrivit IJJ Prahova, jandarmii au fost solicitați să intervină în Ploiești, pe strada Unghiului.
Vă sfătuim să aveți grijă atunci când alegeți locurile pentru picnic, plimbare sau alergare în natură deoarece în această perioadă şerpii sunt imprevizibili și agresivi, iar în cazul unei muşcături victimele trebuie să se prezinte în cel mai scurt timp la o unitate spitalicească pentru îngrijiri și tratament.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































