Școala Gheorghe Costescu din comuna prahoveană Aluniș a fost renovată și dotată corespunzător pentru ca elevii și profesorii să își poată desfășura orele online fără probleme.
Primăria Aluniș a fost prima din Prahova care a dat tablete tuturor elevilor pentru a-și putea desfășura cursurile online.
De asemenea, Primăria a profitat de sistarea cursurilor cu prezență fizică pentru a putea renova școala.
“Pentru că elevii nu au venit la ore, am profitat de ocazie și am renovat școala în pandemie. Am făcut multe modificări, de la jaluzele schimbate, la parchet înlocuit și mobilier nou”, a declarat primarul comunei Aluniș, Iulian Cristian Bîgiu.
Mai mult, școala a fost dotată cu calculatoare și camere video în fiecare sală de clasă și s-a făcut și o îmbunătățire a rețelei de internet, mărindu-se viteza acestuia și introducând și o rețea de WiFi.
“Pentru că orele se desfășoară online și internetul este solicitat din atâtea părți, am considerat că este necesar să îmbunătățim calitatea rețelei de internet dar și să dotăm fiecare clasă cu aparaturile necesare pentru ca profesorii să își poată ține cursurile fără probleme”, a mai declarat Iulian Cristian Bîgiu.



(P)
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































