Unul dintre simbolurile Ploieștiului, din punct de vedere arhitectural, o clădire din secolul XIX, casa doctorului Constantin Vasiliu, și-a recăpătat imaginea de altădată. Imobilul, transformat în sediu al Protoieriei Ploiești, a fost reabilitat cu fonduri europene.
Ploieștiul cu siguranță ar fi fost mult mai bogat astăzi dacă o serie de clădiri construite în perioada 1870 nu ar fi fost doborâte de bombardamentele din timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
Multe dintre monumentele arhitecturale ale orașului, cum ar fi Palatul Băilor Comunale sau fosta biserică a brașovenilor ori fostul sediu al Primăriei Ploiești, au dispărut de-a lungul timpului.
Din fericire, Ploieștiul încă mai are posibilitatea de a salva clădiri emblematice ale orașului, una dintre acestea fiind chiar casa doctorului Constantin Vasiliu, iar altele încă mai pot fi salvate.
Unul dintre monumentele arhitecturale ale orașului este și Casa doctorului Constantin Vasiliu, o clădire impozabilă, prin arhitectura specifică anilor 1880 – 1890. Doctorul Constantin Vasiliu se stabilise în Ploiești, în calitate de medic la Spitalul Schuller. Ulterior, după pensionare, acesta și-ar fi continuat activitatea ca medic, la cabinetul înființat chiar în propria locuință. În perioada comunistă, imobilul și-a menținut destinația de cabinete medicale, fiind atribuită Policlinicii militare. Din păcate, în ultimii ani, imobilul se degradase, moment în care clădirea a fost încredințată Protoieriei Ploiești.
O bijuterie arhitecturală
Situată pe Bulevardului Independenței, în apropierea Muzeului Județean de Artă, clădirea a avut de-a lungul timpului o serie de destinații. După ce ani de zile a stat pradă uitării, imobilul a fost încredințat Protoieriei Ploiești Nord, care a reușit să atragă finanțare europeană pentru consolidarea și reamenajarea imobilului.
Bijuteria arhitecturală este o clădire cu camere mari, spațioase, frumos luminate, cu o arhitectură aparte, fiind realizată după schițele arhitectului Leonida Negrescu.
Peste 4,8 milioane de lei, valoare a investiției
Valoarea totală a proiectului, de peste 4,8 milioane (inclusiv TVA) a fost asigurată din fonduri europene, dar și prin co-finanțarea de 2% asigurată de Consiliul Județean Prahova. Lucrările au durat câțiva ani, însă rezultatul este spectaculos.
Valoarea totală eligibilă a investiției este de 4.843.769,81 lei (inclusiv TVA), din care 3.694.204,00 lei C+M, inclusiv TVA. Cofinanțarea asigurată de Consiliul Județean, dacă proiectul va fi aprobat, este de 96.875,40 lei, reprezentând 2% din valoarea eligibilă a proiectului.
Astfel, a fost salvat de la degradare unul dintre simbolurile Ploieștiului, aflat chiar lângă o altă bijuterie arhitecturală a orașului nostru – Muzeul Județean de Artă Prahova.
Citește și: Ce a mai rămas din ”faimosul oraș Ploiești” de la sfârșitul secolului XIX – FOTO
Foto – sursă – Facebook




Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































