În plină pandemie de coronavirus, dar și sub semnul stării de urgență, crescătorii de oi nu s-au înghesuit să vină cu miei la Ploiești. La Halele Centrale, miercuri, în prima zi de comercializare a cărnii de miel, la standurile special amenajate erau numai patru producători.
Chiar dacă mai sunt numai câteva zile până la Paște, de abia de astăzi a început vânzarea de miei la standurile special amenajate la Halele Centrale din Ploiești.
„Începând de astăzi, 15 aprilie 2020, la etajul Halei de Pește din Halele Centrale, se comercializează miei și alte produse din carne specifice sărbătorilor pascale”, a anunțat SC Hale și Piețe.
Numărul comercianților de carne de miel este însă mult mai mic față de anul trecut.
Momentan, la Halele Centrale din Ploiești au ajuns numai patru producători, respectiv doi din Prahova și doi din Buzău, urmând ca de mâine să mai vină încă trei (doi din Prahova și unul din Buzău).
Cât privește prețul, dacă anul trecut carnea de miel se comercializa cu 25 lei/kg, acum este la vânzare cu 28 de lei/kg.
Foto cu caracter ilustrativ
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































La pretul acesta , mananc curcan sau cruditati . Sa-l vanda cui o vrea !