Echipajele mixte ale MAI au aplicat, miercuri, 440 de sancțiuni contravenționale. O persoană a fost plasă în carantină forțată pentru nerespectarea măsurilor de autoizolare. De joi, 2 aprilie, amenzile cresc pentru nerespectarea ordonanțelor militare.
În urma controalelor a fost întocmit un dosar de cercetare penală și au fost aplicate 440 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de aproape 315.000 lei. Toate au fost date pentru încălcarea restricțiilor de circulație prevăzute în Ordonanțele Militare.
„De la debutul epidemiei și până în prezent, lucrătorii MAI au dat 3291 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproape 3.200.000 lei. Conform informațiilor furnizate de Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, o persoană a fost plasată în carantină forțată, în ultimele 24 de ore, ca urmare a încălcării măsurii de izolare la domiciliu” se precizează într-un comunicat al Prefecturi Prahova.
Verificările au vizat 2230 locații unde se află persoane în autoizolare și 67 de agenți economici.
Începând de joi, 2 aprilie, amenzile au fost majorate pentru nerespectarea ordonanțelor militare. Astfel, cea mai mică amendă va fi de 2.000 de lei, față de 100 de lei, iar valoarea maximă a fost menținută la 5.000 de lei.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































