Victimele autostrăzii București – Ploiești

legume

Noua autostradă București – Ploiești face victime. Nu ca urmare a accidentelor rutiere. Precupețele care își scoteau la stradă legume, atente la posibili clienți, s-au trezit peste noapte că scad vânzările, pentru că mulți șoferi, în drumul lor spre munte, aleg acum ca variantă autostrada.

- Publicitate -

Cine s-ar fi gândit atunci când a fost proiectată autostrada București – Ploiești că vor exista victime colaterale? Cei care și-au ridicat casele de o parte și de alta a DN1 au văzut din acest lucru o oportunitate de a scoate ceva profit din vânzarea de legume, flori și obiecte din răchită. Dar, „afacerea” se duce pe apa sâmbetei, de când cu autostrada București – Ploiești. În ultima vreme puțini mai sunt șoferii care mai opresc la porțile oamenilor să cumpere o mână de legume ori un buchețel de ghiocei. Nu de alta dar, mulți aleg mai nou, ca traseu pentru a ajunge la munte, autostrada București – Ploiești. Iar lucru ăsta a ajuns și la urechile autorităților.

Depozit de legume la Pucheni

„La Pucheni va exista un depozit. Vor exista patru micro-zone de colectare Balta Doamnei, Olari, Gherghița și Ciorani. Trebuie semnată finanțarea până 30 iunie. Acum pâng toți de pe drumuri, prin comunele astea, să vedeți ce jale este că s-a făcut autostrada și nu le mai ia nimeni florile. Vânzătorii de pe șanțuri deja simt că le-a scăzut nivelul de vânzări. La toamnă nu o să mai fie niciunul, pentru că toată lumea fuge acum pe autostradă”, a susținut Mircea Cosma, președintele Consiliului Județean Prahova, care crede că până în aprilie se va rezolva problema din București cu intrarea pe autostrada A3.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău