Petiție împotriva modificării traseului microbuzelor din Prahova

microbuze bariera bucov

microbuze bariera bucovVestea mutării terminalului de îmbarcare/debarcare a microbuzelor de pe rutele Urlați, Ciorani, Mizil și Buzău în autogara privată de la periferia cartierului ploieștean Bereasca a stârnit reacții chiar și pe rețelele de socializare.

- Publicitate -

Pe pagina de Facebook a unui important transportator de persoane care activează și pe una din rutele afectate de HCL 75/27.02.2013 a fost postat un mesaj prin care oamenii sunt îndemnați să semneze o petiție pentru anularea acestei hotărâri. ”Vă informăm că, în cel mai scurt timp, NOI, transportatorii de persoane pe traseele judeţene având direcţiile: Buzău, Urlaţi, Mizil, Ciorani nu vom mai fi lăsaţi să folosim terminalele de inbarcare/debarcare Mol-Bariera Bucov şi Gara de Sud, fiind obligaţi prin Hotărârea Consiliului Local Ploieşti nr. 75 / 27.02.2013 să folosim doar Autogara Marin Stelian (Bereasca Nord).

Mai concret, noi, operatorii de transport, suntem obligaţi să îmbarcăm/debarcăm pasagerii din/în Autogara Marin Stelian (situată în Bereasca Nord), pasagerii urmând a fi preluaţi CONTRA COST de către autobuzele RATP la interval de 1 ORĂ pentru a se deplasa din/către oraşul Ploieşti.

Considerăm că această hotărâre este un abuz din partea Consiliului Local Ploieşti şi NU este dată în interesul călătorului. Vom încerca să stopăm acest abuz, chiar dacă va însemna oprirea transportului judeţean de persoane pe o perioadă nedeterminată.

- Publicitate -

Ca să reuşim, alăturaţi-vă în număr cât mai mare şi SEMNAŢI PETIŢIA NOASTRĂ(o găsiţi la bordul autobuzelor începând de luni 25.03.2013) !”, se arată în postarea respectivă.

După cum era de așteptat, reacțiile cetățenilor nu au întârziat să apară. ”Îmi cer scuze, dar mă puteți informa mai exact unde vine această autogară? În ce parte a Ploieștiului? Este vorba de Bereasca de până în Bariera Bucov sau altă Bereasca?” se întreabă Gabriel Stoica, un prahovean pentru care locația noii autogări nu-i spune nimic. ”Cum se poate așa ceva? Suntem cumva marionete?”, se întreabă Claudia Măluroiu.

Va reamintim că, pe data de 27 februarie, Consiliul Local Ploiești a aprobat o hotărâre potrivit căreia terminalul de îmbarcare și debarcare a navetiștilor din Bariera Bucov se mută în autogara privară din cartierul Bereasca, aflată la câțiva kilometri mai departe de locația actuală.

- Publicitate -

Citeşte şi: 7.000 de navetiști, sacrificați pentru interese economice oculte

Părinţii din Urlaţi, revoltaţi de modificarea traseului microbuzelor

Cine beneficiază de scoaterea transportatorilor din Ploieşti

- Publicitate -

Transportatorii protestează împotriva scoaterii din Ploieşti

Mii de navetişti, puşi pe drumuri de Consiliul Local Ploieşti

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău