Vestea interzicerii accesului în Ploiești pentru microbuzele și autobuzele de transport interurban care circulă pe rutele din zona de est a județului a stârnit valuri de nemulțumiri din partea părinților ai căror copii fac naveta la Ploiești pentru a merge la școală.
Este și cazul Marilenei Comănici, un părinte din Urlați pentru care mutarea stației de îmbarcare/debarcare din Bariera Bucov în Autogara Bereasca Nord reprezintă o adevărată piedică în educația fiicei sale. ”Începând cu data de 1 aprilie 2013, transportatorii de pe cursele Urlaţi – Ploieşti nu mai au voie să intre în oraş, ci vor parca în noua autogară (particulară!!!!!) din cartierul Bereasca. Problema este că noi cei din oraşul Urlaţi avem copii care merg la şcoală iar această autogară este mult prea departe de centrul oraşului şi chiar de bariera Bucov. Consider că este o îngrădire, o limitare la educaţie. Fata mea este elevă în clasa a X-a la Liceul de Artă Carmen Sylva Ploieşti – profil arhitectură şi nu poate urma acest profil decât în Ploieşti. Dacă această situaţie devine certitudine începând cu 1 aprilie, fata mea nu va mai putea ajunge la timp la cursuri, nu mai zic că seara să mergi până în Bereasca nu e chiar atât de simplu, fiind o zonă periculoasă. Se zice că se va introduce un autobuz de traseu dar care va circula din oră în oră, mult prea rar pentru nevoile navetiştilor. Menţionez că în această situaţie sunt mulţi elevi ai liceelor din Ploieşti care fac naveta de la Urlaţi”, este de părere Marilena Comănici, un părinte din Urlați.
Citește și: Cine beneficiază de scoaterea transportatorilor din Ploiești
Transportatorii protestează împotriva scoaterii din Ploiești
Mii de navetiști, puși pe drumuri de Consiliul Local Ploiești
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































