
Petrolul a trecut cu bine şi peste ultimul examen important al acestui final de campionat, deplasarea de pe terenul ocupantei locului trei al podiumului, ACS Băneşti.
Ploieştenii au făcut, chiar, o veritabilă demonstraţie de forţă, întorcând de la 0-2, în minutul 24, la 5-2 final, prin golurile marcate de Dragoş Gheorghe (27, 49), Claudiu Tudor (37, penalti), Păun (57) şi Vintilă (77).
Deşi în mod cert nu mai era nevoie, Petrolul a arătat şi la Băneşti, adică pe terenul unei echipe ce părea să emită pretenţii, cel puţin la nivel declarativ, faptul că se ridică cu cel puţin o clasă peste nivelul campionatului judeţean.
Astfel, cu patru etape înainte de finalul Ligii A Prahova, Petrolul continuă să conducă detaşat în clasament şi, chiar dacă nu este matematic, încă, câştigătoare, poate să se concentreze liniştită, de pe acum, doar pe barajul de promovare în cel de-al treilea eşalon. Până atunci, în etapa viitoare, „lupii” vor juca sâmbăta viitoare, pe „Ilie Oană”, cu Avântul Măneciu.
Citește cronica partidei pe sportonlineph.ro
VIDEO
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































