Doi tineri din Ploiești, campioni la Balcaniada de Atletism

balcaniada

balcaniada

Ploiestiul a fost reprezentat cu succes, weekend-ul acesta la Campionatele Balcanice de Atletism din Serbia. Doi tineri de șa CSM Ploiesti au urcat pe podium, fiind medaliati pentru calitatile lor atletice.

- Publicitate -

In zilele de 4-5 iulie s-au desfasurat in Serbia in localitatea Sremska Mitrovica Campionatele Balcanice de Atletism pentru cadeti si la Pitesti Campionatele Balcanice de Atletism pentru juniori de categoria 1. La aceste campionate iau parte sportivi din 15 tari:Albania,Armenia,Bosnia si  Hertegovina, Bulgaria, Croatia, Cipru, Georgia, Grecia, Macedonia, Moldova, Muntenegru, Romania, Serbia, Slovenia si Turcia. Din loturile nationale selectionate penntru competitiile amintite au facut parte si doi sportivi ploiesteni de la CSM Ploiesti, pregatiti de profesorul Augustin Iancu. Este vorba de Gabriel Bitan, in competitia rezervata cadetilor, si Cristian Radu, in competitia rezervata juniorilor. Acestia au avut o comportare foarte buna, ambii cucerind medalii in probele la care au luat parte. Astfel Gabriel Bitan a cucerit medalia de bronz la saritura in lungime cu operformanta de 6,92 m, iar Radu Cristian a devenit vicecampion balcanic in proba de 400 m plat cu performanta de 47,51 sec.. De remarcat este faptul ca echipa Romaniei de 4×400 metri, din care a facut parte si Cristian Radu a cucerit medalia de argint. Saptamana viitoare Cristian Radu va pleca la Campionatele Europene de Atletism pentru Juniori care vor avea loc in Suedia in localitatea Eskilstuna.

radu cristian

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău