El este Anton Cupcea, asociat într-o firmă IT cu 40 de angajați. Ei sunt jandarmii care sunt plătiți din taxele lui

protest-jandarmi.jpeg

protest-jandarmi.jpeg

O altă imagine care poate deveni emblematică pentru modul agresiv în care a acționat Jandarmeria Română în timpul protestelor de aseară, din Piața Victoriei a fost publicată pe pagina de facebook de către deputatul USR Cristian Ghinea. El publică o fotografie a unui protestatar pus în genunchi, cu fruntea pe asfalt și cu mâinile ținute la spate pentru a fi încătușate și ne oferă câteva informații despre victimă.

- Publicitate -

”Anton este IT-ist, asociat la o firmă cu 40 de angajați. Anton plătește în fiecare lună câteva salarii de jandarmi. Anton stă în fiecare zi la Piața Victoriei și strânge semnături pentru www.farapenali.ro.. (…)Anton ar putea foarte bine să își vadă de firmă, în coconul lui upper middle class.”, spune deputatul în postarea pe care o publicăm mai jos.

”Priviți poza asta. El e Anton Cupcea. Cel de jos, cu tricou #FărăPenali. Anton este colegul meu de la USR Sector 1. Anton este IT-ist, asociat la o firmă cu 40 de angajați. Anton plătește în fiecare lună câteva salarii de jandarmi. Anton stă în fiecare zi la Piața Victoriei și strânge semnături pentru www.farapenali.ro.

Astă seară, Anton i-a întrebat pe jandarmi de ce l-au luat pe un tip pe sus. Nu s-a dat suficient de rapid la o parte din calea lor. A ajuns în dubă, cu un picior julit și tricoul sfâșiat. A venit apoi în piață supărat că a auzit soția la TV că are ochiul vânăt, ceea ce nu era adevărat. ”Să vezi ce îmi face acasă”… Anton ar putea foarte bine să își vadă de firmă, în coconul lui upper middle class. Dar el e un viteaz, ceva de speriat. Și știe că nu putem trăi bine în bula noastră, când țara se duce de râpă.

- Publicitate -

Anton Cupcea e unul dintre eroii mei, membri USR care arată că politica e altfel. Astă seară l-au umilit jandarmii pentru că pot. Știi ce ar fi aiurea? Ca efortul lui Anton să nu dea roade. În toate județele, usr-iștii sunt hărțuiți de stat, ăsta neparalel. Doi usr-iști pe stradă sunt deja manifestație și trebuie să aducă acte că au voie. S-a ajuns la un nivel al absurdului putinist. Pe lângă asta, legea privind strângerea de semnături este odios de complicată. Și nu mai avem mul timp. Nu am luat în calcul că statul ne va hărțui la acest nivel.

Nu am crezut că libertatea poate fi suprimată atât de rapid, atât de stupid, atât de brutal. De aceea, vă cer ajutorul. Pentru Anton și pentru toți eroii mei: mergeți pe www.farapenali.ro, printați liste, cereți semnături de la vecini și colegi, aduceți-le la adresele de acolo. E un efort mic.

Nu vom rezista decât împreună. Și dacă nu, țara asta va deveni prea mică și prea sufocantă pentru orice bulă, oricât de mult am fugi.”
Pagina de facebook a deputatului poate fi vizitată AICI

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Mihai Nicolae
Mihai Nicolae lucrează în presa scrisă locală din anul 1993. A lucrat în redacțiile ziarelor Ploieștii, Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf. În 2002 a fondat publicația săptămânală Viața Prahovei, ulterior a preluat editarea ziarului Monitorul de Prahova, iar în 2007, alături de Marius Nica și Mirela Mihai, este cofondator al ziarului Observatorul Prahovean. Din anul 2011 a ieșit din activitatea editorială curentă a ziarului, rămânând unul dintre principalii colaboratori ai redacției.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău