Vestea că ar putea munci două săptămâni fără să fie plătiţi, în condiţiile în care au cele mai mici salarii dintre bugetari, i-a înfuriat pe dascălii prahoveni. „Măsurile anticriză precum 10 zile fără plată sunt o prostie. În fiecare zi, guvernul ăsta mai anunţă o imbecilitate. În campania electorală ne promiteau creşterea cu 50% a lefurilor, iar acum nu ne mai plătesc deloc?” se întreabă Petru Columban, liderul sindicatului „I.L. Caragiale” din învăţământul prahovean. Reprezentanţii guvernului au anunţat aseară că în toamnă ar putea introduce zece zile fără plată pentru angajaţii la stat, la presiunile FMI de reducere a cheltuielilor salariale.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























