Promisiuni / Podul de la Slănic, reparat până la sfârşitul anului

Veste bună pentru locuitorii Slănicului : CFR va relua circulaţia trenurilor până în gara din localitate, după ce secretaruld e stat în ministerul Transporturilor, Constantin Axinia, a declarat că podul avaiat de inundaţiile din 2007 va fi reparat în cursul acestui an. După ce ieri am publicat scrisoarea lui Sorin Manole, un locuitor din Slănic care acuza indiferenţa autorităţilor ce privează oraşul de serviciile CFR, www.observatorulph.ro a reuşit să-l contacteze telefonic pe secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Constantin Axinia. Acesta a declarat: „Vrem să inţiem o hotărâre de guvern prin care să fie alocaţi banii necesari reparaţiei podului de la Slănic, la pachet cu un alt pod rupt de viitură săptămâna trecută. Sperăm să fie gata până la finele anului”. În primăvara anului 2007, inundaţiile au făcut impracticabil un pod aparţinând CFR de la intrarea în oraşul Slănic. De atunci, trenurile nu mai ajung în localitatea cunoscută mai ales pentru salina din fosta mină Unirea, ci se opresc într-o haltă jalnică, situată la cinci kilometri de staţiune. A fost momentul în care a început şi declinul economic al Slănicului: numărul turiştilor a scăzut considerabil, iar livrările exploatării s-au redus cu 30% pentru că transportul de sare se făcea aproape integral pe calea ferată.. „Am făcut numeroase interpelări şi sesizări la ministrul Berceanu, fără niciun rezultat. Dacă iniţial mi s-a comunicat că podul va fi reparat până la finele anului acesta, ulterior, din cauza lipsei de fonduri, investiţia, evaluată la un milion de euro, a fost anulată. În luna mai au vrut chiar să închidă ruta Ploieşti-Slănic. Încă mai aştept răspunsuri de la premierul Boc şi preşedintele Băsescu”, a declarat deputatul Marian Săniuţă din Colegiul Slănic.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău