Criza şi vremea rea i-au ţinut pe câmpineni în casă / Pustiu pe Muscel, de Paşte

Ca niciodată. În minivacanţa de Paşte, dealul Muscel a fost pustiu. Dacă în anii trecuţi în Duminica Paştelui trebuia să pleci la drum de la primele ore ale dimineţii ca să fii sigur că vei găsi o masă liberă, în acest an, câmpinenii au preferat să petreacă zilele libere acasă, în faţa televizorului.

Fie din cauza crizei, fie din cauaza vremii, grătarele n-au mai sfârâit pe Muscel ca în alţi ani. Astăzi, mai multe echipaje de la societatea de salubritate care acţionează la Câmpina n-au avut ce curăţa. Obişnuiţi cu munţii de deşeuri menajere care rămân în urma turiştilor, gunoierii au plecat înarmaţi cu zeci de saci pentru gunoi menajer. Deplasarea a fost inutilă. Cel mult zece grupuri de tineri au îndrăzinit să ia masa la iarbă verde, pe Muscel. Nici măcar pe Valea Prahovie nu a mai fost aglomeraţia din alţi ani. Măsurile de siguranţă anunţate încă din Vinerea Mare de Centrul Infotrafic au fost de prisos. În a adoua zi de Paşte, Poliţia Rutieră se pregătise pentru ambuteiajele celebre de pe DN1, în zona staţiunilor montane. Traficul a fost deviat pe varianta ocolitoare DN1 A pentru cel mult o oră. Numai că, numărul mult mai mic de turişti decât cel preconizat a făcut ca aceste măsuri să fie inutile. Atât luni după amiază cât şi marţi dimineaţa se circula fără propbleme pe tronsonul Azuga-Comarnic.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău