Ploieştenii din zona de nord a oraşului au un motiv de nemulţumire. Mai mulţi cititori ne-au semnalat faptul că, din parcul aflat în zona Complexului Meşteşugăresc au dispărut mai mulţi copaci, care, după spusele lor, asigurau farmecul zonei şi totodată umbra necesară pe perioada de vară.
„Toţi sălcâmii din Parcul Meşteşugăresc Nord, de pe trotuarul ce duce la microbuze , au fost tăiaţi, inclusiv din dreptul blocurilor, probabil pentru ajutor de iarna… asta după ce în mandatul lui Volosevici au fost toaletaţi, rotunjiţi la coroană…”, ne-a mărturisit un cititor care locuieşte în zonă.
Contactaţi de Observatorulph.ro, reprezentanţii Servicii de Gospodărire Urbană Ploiești ne-au declarat: „ Într-adevăr copacii din parcul respectiv au fost doborâţi deoarece erau foarte bătrâni şi se aflau într-o stare de degradare fiziologică. Pentru doborârea lor au existat toate avizele necesare. Constituiau un real pericol pentru cetăţeni. În locul lor, imediat ce temperatura ne va permite, vom planta puieţi. Poate vom planta chiar mai mulţi copaci decât am doborât. În acest moment aşteptăm doar ca temperatura să fie propice şi vom trece la treabă.”
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
| |
|
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























