Ordonanţa de urgență privind creşterea alocaţiilor pentru copii a fost publicată vineri în Monitorul Oficial. Alocaţiile vor creşte cu 20% din luna septembrie, urmând și alte majorări, etapizat.
- Publicitate -
Copiii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 18 ani vor primi în septembrie 185 de lei, iar cei de până la 2 ani sau cei de până la 18 ani, dacă au dizabilităţi, vor primi 369 de lei, potrivit textului ordonanței.
Până la finalul anului 2022, alocațiile vor ajunge, în etape, la nivelul de:
- 600 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani pentru copiii cu handicap
- 300 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsî între 2 ani şi 18 ani
Sursa: Digi24.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































Conform o.u.g.123/31.07.2020 cresterea alocatiei este de 20%. Din cifrele prezentate de dvs. cresterea este de 23%. Va rog studiati ordonanta si dupa aceea sa comunicati date neconforme cu realitatea. O zi buna sa aveti.