Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a anunțat că plata indemnizației de creștere copil va fi prelungită automat în perioada stării de urgență.
Postarea ministrului Muncii pe Facebook:
Părinții care au acasă copii mici merită să fie liniștiți. M-am gândit mai ales la aceia care ar putea să fie stresați pentru că le va înceta plata indemnizației de creștere copil în perioada stării de urgență.
În acest sens am făcut toate demersurile ca aceștia să beneficieze de o prelungire automată a plății, până la finalul decreteului prezidențial privind instituirea stării de urgență. Fără stres și fără griji suplimentare.
Mă interesează ca fiecare părinte să primească în această perioadă semnalul că este văzut de Guvern.
✅ Prelungirea are loc AUTOMAT, prin efectul legii.
✅ Părinții nu trebuie să depună NICIUN DOCUMENT, nu trebuie să facă NICIUN DEMERS!
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































