Încă o asistentă de la Sanconfind Câmpina, pozitivă la testul de coronavirus

Numărul cadrelor medicale din Prahova, afectate de coronavirus, crește de la o zi la alta.

- Publicitate -

După ce un medic colaborator de la spitalul privat Sanconfind din Câmpina a fost infectat cu virusul care provoacă boala denumită COVID-19, o altă asistentă din aceeași unitate a ieșit pozitivă la testare.

Aceasta se afla în autoizolare, după ancheta epidemiologică a DSP Prahova.

Reamintim că, potrivit datelor furnizate de DSP Prahova, situația cadrelor medicale infectate cu COVID-19, dar și a celor aflate în izolare, în județul nostru, este următoarea: 2 medici confirmați (1 – Spitalul Municipal Câmpina, 1- Spitalul Sanconfind Câmpina), iar alți 13 aflați în autoizolare, 4 asistente cu rezultate pozitive la infecția cu noul coronavirus , iar 40 aflate în autoizolare, 7 infirmiere, 6 îngrijitoare, o farmacistă și un brancardier se află în auto-izolare.

- Publicitate -

Detalii aici: Câmpina tinde să devină focarul Covid din Prahova. Problema o reprezintă infectarea cadrelor medicale

Comunicatul Sanconfind după primul caz depistat:

SC Centru Medical Sanconfind SRL se confruntă în mod direct cu pandemia de coronavirus. În concordanță cu prevederile Regulamentului General privind protecția datelor cu caracter Personal (GDPR), va informăm că în cursul zilei de ieri, a fost confirmată infecția cu coronavirus a unui cadru medical. Imediat ce s-a comunicat rezultatul, conducerea Sanconfind, în colaborare cu DSP Prahova a efectuat, în aceeași zi, anchetă epidemiologică. Conform metodologiei naționale, au fost identificați contactii apropiați și au intrat în izolare pentru 14 zile de la dată contactului direct cu persoană infectată.

- Publicitate -

Dintre contacti, 3 persoane sunt simptomatice și acestora li se efectuează testul RT-PCR. De precizat că în urmă anchetei epidemiologice nu s-a putut identifica sursă infectării medicului în cauza. Sanconfind are comandate 300 de teste rapide pentru testarea angajaților și se va trece la evaluarea serologica periodică a acestora prin identificarea IgG și IgM anti SARS-CoV-2. Astfel vom cunoaște cine a trecut asimptomatic prin infecție. Această evaluare nu substituție metodologia națională de indicație de testare prin RT-PCR pentru persoanele simptomatice.

Tot etajul pe care funcționează secția de obstetrică-ginecologie, neonatologia și AȚI, spații, echipamente, suprafețe, cazarmament, vor face obiectul unei ample acțiuni de igienizare și dezinfecție, conform standardelor internaționale existente și a celor conexe pandemiei. De altfel, unitatea noastră, acreditată de ANMCS cu nivelul ÎI de încredere, (având 83.64% din indicatorii de evaluare îndepliniți), se conformează și chiar excelează cu privire la criteriile de siguranță: circuite funcționale corecte, 7 lifturi, echipamente de diagnostic și tratament, filtre Hepa, în spațiile cu risc crescut ( AȚI, blocul operator, sterilizare).

estul activităților din Sanconfind se desfășoară normal în: laborator de analize, imagistică medicală, cabinete medicale de specialitate (inclusiv neurologie, ortopedie, diabet, pediatrie, morfologii fetale), call center, sterilizare, recepții, recuperare medicală, în funcție de pacienții care vin pentru tratament.

- Publicitate -

Asigurăm, atât personalul medical cât și pacienții/clienții noștri că nu există risc de răspândire a infecției virale, având în vedere curățenia existența și măsurile suplimentare luate după declararea stării de urgență: filtru la accesul în unitate, dezinfecție încălțăminte, dezinfecție mâini, evaluare conform metodologiei, măsurarea temperaturii, folosirea de măști de unică folosință și/sau reutilizabile, mănuși de protecție, halate de protecție, vizier, după caz, restricționarea mișcării personalului în zona în care este angajat, pe baza cartelei magnetice de acces.

În funcție de starea de sănătate a contactilor direcți, izolați la domiciliu în aceste zile și de contextul transmiterii comunitare, care nu poate fi ignorat, secția obstetrică- ginecologie își va relua activitatea începând cu 6 aprilie 2020.

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău