După ce observatorulph.ro a dezvăluit cum un tânăr de 25 de ani din Făget a murit ieri după ce a fost plimbat câteva zile între patru spitale, fiind suspect COVID-19 (testul a ieșit negativ în ziua decesului), autoritățile au reacționat.
Citește articolul care a declanșat revolta prahovenilor: Un tânăr de 25 ani a murit după ce a fost plimbat între patru spitale. Considerat suspect de Covid, testul a ieșit negativ în ziua decesului
Astfel, prefectul de Prahova, Cristian Ionescu a solicitat conducerii DSP Prahova o amplă anchetă, iar directorul DSP, Bogdan Nica, a declarat pentru observatorulph.ro că se vor lua cele mai drastice sancțiuni prevăzute de legislație (detalii AICI)
Același director al DSP Prahova, Bogdan Nica, a postat aseară, la scurt timp după apariția dezvăluirilor din observatorulph.ro, un mesaj dur pe pagina sa de Facebook la adresa medicilor care refuză să trateze pacienți suspecți covid-19:
Un apel pentru colegii mei , medici din DSP, Spitale, ambulatorii si medici de familie: Stiu ca exemplul personal este cel mai prost, dar nu cred ca mai conteaza ; Am colegi care, zi si noapte risca sa contacteze SARS-Cov 2 , mergand la centrele de carantina: Unii au copii cu boli cronice, altii au mame cu comorbiditati, altii ingrijesc persoane cu handicap; Azi m-am uitat la mainile unei colege, medic in DSP, care avea rani de la frig si de la dezinfectanti; eu ce sa mai zic, am un by pass aorto-coronarian, HTA etc. Colegii de la sectia de boli infectioase sunt la limita epuizarii si se expun zilnic, chiar daca sunt in grupa de risc maxim. Atat timp cat ma suporta sistemul , sunt alaturi de ei si mor de gat cu cei care îi jignesc.
Altii, pe care nu-i pot numi colegi, au timp de intrigi, au timp de wattsapp, plimba bolnavii, uita protocoalele terapeutice sau pur si simplu refuza, sub diverse pretexte, consultul. Am vazut medici in Italia, cu saci de gunoi lipiti in jurul picioarelor, cu viziere improvizate, la capataiul bolnavilor.
Am vazut medici infectati cu nenorocirea asta de virus care au ramas cu un singur rand de haine , carantinati, in spital, la Babes, la Arad, la Suceava. Astia nebuni si hipocratici, care luptam, unii dintre noi vom muri.
Dar care scapa, vai de voi, pufosilor! Nu mai aveti trai cu noi! Sterilizare facem, fara autoclav! Oameni buni, o sa aveti doctori! Din aia adevarati!
Hai, sanatate si sa ne vedem cu bine dupa pandemie! Iar pentru cetateni, repet! Stati dracului in casa! Si, va rog, scutiti-ma de comentarii! Reflectati la ce v-am scris si injurati-ma! Dar fiti oameni!
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Bravo!
Lipsa de profesionalism si dezinteres. Două cuvinte pe care le pot spune din ceea ce am vazut personal pe teren vizavi de ceea ce se întâmplă. Sa nu vorbesc de centrele de carantinare. Nu jignesc, este realitatea. Si sunt trist sa vad atâți oameni care pot fi afectați cu atata usurinta din cauza lipsei de intelegere a ceea ce inseamna răspândire a noului virus. Sunt probabil multi factori care duc la asta si acest „val” care venit pe nepregătite nu numai ca a fost si este tratat superficial dar iese in evidenta faptul ca suntem extrem de slab pregatiti pentru cazuri de urgenta. Dar excelam unde stim mai bine: amenzi si mafie. Toate cele bune.
PS: sa fi fost doctor… inainte de orice sa privim in ansamblu, conditiile erau oricum proaste, să fim serioși.. iar acum… Va las pe voi să vă imaginați. Si da,sunt cu capul pe umeri si as prefera viata mea si a familiei daca nu mi s-ar acorda PROTECTIE. Nu minima sau maxima ca asta nu exista. Ci PROTECTIE