Grupul de Comunicare Strategică a clarificat situația în care șoferii cărora le expiră ITP-ul la mașini pot intra în legalitate, fără să fie amendați dacă sunt opriți în trafic.
„Nu se prelungește valabilitatea ITP-ului, conform deciziei Registrului Auto Român. Deplasarea pentru efectuarea verificării ITP la stațiile agreate se poate face, fiind considerată activitate pentru acoperirea necesitatilor de baza ale persoanelor, situație prevăzută la punctul 2 al declarației pe proprie răspundere”, a trasmis Grupul de Comunicare Strategică către HotNews.ro.
Pe declarația pe proprie răspundere pentru deplasarea înafara locuinței punctul 2 în lista de motive arată astfel:
„2. asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice;”
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Persoanele trecute de 65 ani cum procedeaza daca pentru ele deplasarea este permisa intre orele
11,00 si 13,00 ?
Totala lipsa de responsabilitate din partea RAR, daca a luat aceasta decizie.
Decizia referitoare la acest subiect trebuie luata de catre ministerul de interne si comunicata in termeni foarte clari.
RAR a creat o mare ambiguitate.