Cum îți faci ITP-ul fără să-ți iei amendă că ai ieșit din casă nejustificat

Grupul de Comunicare Strategică a clarificat situația în care șoferii cărora le expiră ITP-ul la mașini pot intra în legalitate, fără să fie amendați dacă sunt opriți în trafic.

- Publicitate -

„Nu se prelungește valabilitatea ITP-ului, conform deciziei Registrului Auto Român. Deplasarea pentru efectuarea verificării ITP la stațiile agreate se poate face, fiind considerată activitate pentru acoperirea necesitatilor de baza ale persoanelor, situație prevăzută la punctul 2 al declarației pe proprie răspundere”, a trasmis Grupul de Comunicare Strategică către HotNews.ro.

Pe declarația pe proprie răspundere pentru deplasarea înafara locuinței punctul 2 în lista de motive arată astfel:

„2. asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice;”

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

2 COMENTARII

  1. Totala lipsa de responsabilitate din partea RAR, daca a luat aceasta decizie.
    Decizia referitoare la acest subiect trebuie luata de catre ministerul de interne si comunicata in termeni foarte clari.
    RAR a creat o mare ambiguitate.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău