Observatorulph.ro, în colaborare cu autoritățile, răspunde întrebărilor punctuale ale cititorilor privind restricțiile de circulație impuse de ordonanțele militare.
La întrebarea trimisă de o cititoare referitoare la naveta către serviciu:
Bună seara. Va urmăresc constant. As vrea sa va rog sa mă lămuriți, dacă puteți bineînțeles, în legătură cu declarația pe propria răspundere de a putea părăsi domiciliu. Lucrez intr-un magazin de bricolaj din Ploiești care încă nu si-a trimis angajații ,, acasă ” , deși consider ca trebuia. Deoarece locuiesc la țară și după cum știți s-au limitat cursele la microbuzele pentru transportul în comun, sunt nevoită sa circul la serviciu cu masina personala. Cum eu nu am permis de conducere, este nevoie ca fiica mea care este studenta sa mă duca și sa mă aducă. Ce motiv am putea bifa din acea declarație ppentru ca fiica mea sa nu aibă probleme atunci când mă duce la serviciu? Recunosc ca îmi este și teama sa mai circul cu transportul în comun deoarece nu ai nici o siguranță, nu te poți proteja, nu poți păstra distanta. Va mulțumesc și o sa va urmăresc în continuare .
Răspunsul este: Fiica dvs vă poate duce la serviciu. În calitate de șofer trebuie să completeze în declarația pe propria răspundere că transportă mama, tatăl, ruda, la serviciu, pe traseul…., in intervalul orar…
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































In acest caz in care paragraf se completeaza ?
Intervalul orar unde se precizeaza ?
Bună ziua. Noul formular nu are o rubrica unde putem scrie altceva, și, mai mult de atât, scrie pe formular „Se va bifa doar motivul/motivele deplasării dintre cele prevăzute în listă, nefiind permise deplasări realizate invocând alte motive decât cele prevăzute în Ordonanța Militară nr. 3/2020”. Un răspuns, dacă puteti, va rog, deoarece și eu sunt în situația asta. Va mulțumesc.
punctul 8 Voluntariat… ma ofer voluntar…. de a duce cu mașina personala pe cineva… legea se interpreteaza declarația o puteți face online si o puteți arata politiei de pe telefon ideea e sa aibe semnătura digitala… aplicație obobe pdf si creați si semnătura si e totul ok.