Poluarea din Ploiești atinge cote alarmante. Dioxidul de sulf, valori-negative record

55937439_2290617881220566_234851135322587136_o.jpg

55937439_2290617881220566_234851135322587136_o.jpg

Într-o postare pe Facebook intitulată ”În aprilie, poluatorii debutează în forță!”, deputatul USR de Prahova, Dan Rădulescu, trage un semnal de alrmă privind poluarea din Ploiești.

- Publicitate -

Postarea deputatului USR, Dan Rădulescu:

Zilele trecute, în Ploiești, pe 1 și 2 aprilie, iarăși, au fost înregistrate depășiri severe – de peste două ori ale limitei maxim admise, pentru concentrația de dioxid de sulf, SO2.

Dar, haideți să vedem ce este dioxidul ăsta de sulf?

- Publicitate -

Păi, este un gaz toxic și afectează, deopotrivă, sănătatea oamenilor, cât și mediul înconjurător.

Expunerea la concentrații mărite dăunează sistemului respirator uman și face dificilă respirația.

Persoanele cu astm, în special copiii, sunt sensibile la aceste efecte nocive ale dioxidului de sulf, fiind primele afectate.

- Publicitate -

În plus, din cauza concentrațiilor mari, rezultă formarea oxizilor de sulf (SOx), care, la rândul lor, reacționează cu alți compuși din atmosferă, formând acizi, precum acidul sulfuric, acizi sulfuroși și hidrogen sulfurat și, de asemenea, cel mai probabil, au mai format și particule submicrometrice, care pătrund ușor în plămâni.

Toate aceste elemente amintite mai sus dăunează grav copacilor și plantelor prin distrugerea frunzelor și scăderea creșterii lor.

În mod deloc întâmplător, pe 2 aprilie, la ora 23, cu excepția zonei de Nord a Ploieștiului, toată populația a simțit un miros puternic, ce a generat și un disconfort olfactiv accentuat care, nu de puține ori, s-a transpus în stări de rău – senzație de amețeală, de arsură a căilor respiratorii și învinețirea buzelor – atingând, pe alocuri, praguri de alerta maximă din partea locuitorilor care au reclamat aceste probleme. Simptomele pot fi corelate, de asemenea, cu lipsa oxigenului dar și cu prezența altor compuși din aer ce ar putea conține clor.

- Publicitate -

Voi cere, din nou, Gărzii de Mediu, Agenției de Protecția Mediului, Primăriei și Direcției de Sănătate Publica sa prezinte un raport de urgență privind vinovații și consecințele acestui nou episod de poluare masivă, prin care sănătatea publică este grav afectată!

Sursa datelor: Agenția pentru Protecția Mediului Prahova

55937439_2290617881220566_234851135322587136_o.jpg

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău