Record greu de egalat: trei elevi din aceeași clasă de la Colegiul Național Mihai Viteazul (CNVM) din Ploiești au fost acceptați la Universitatea Oxford.
Este vorba de Banu Matei, Căpraru Adrian și Datcu Valentin, care sunt colegi de clasă de aproape 8 ani la CNMV.
Cei trei au pornit împreună pe drumul performanței școlare încă din gimnaziu, la clasa de matematică, apoi au ajuns în liceu laclasa de matematică- informatică, intensiv informatică.
Elevii respectivi au la activ numeroase medalii, atât la nivel național, cât și internațional.
De exemplu, Matei Banu a fost premiat la Olimpiada Internațională de Lingvistică, iar Valentin Datcu a obținut în 2017 medalie de bronz la Olimpiada Internațională de Științe ale Pământului.
Universitatea Oxford este cea mai veche instituție de învățământ superior din Regatul Unit, aici fiind admiși tinerii cu performanțe școlare excepționale din întreaga lume.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































