Azi a fost dezvelit la Blejoi un monument dedicat Reginei Maria, singurul din Prahova. Acesta a fost realizat de sculptorul Constantin Ionescu.
La evenimentul organizat de Primăria Blejoi la Parcul Dendrologic din satul Ploieştiori au fost prezenți reprezentanți ai autorităților locale și județene, precum și principele Nicolae, însoțit de soția sa, Alina Binder, precum și ministrul Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat.
”În Anul Centenarului Marii Uniri, vă invit să cinstim împreună memoria celei fără de care Unirea din 1918 nu ar fi fost posibilă. Regina Maria a României, femeia pentru care iubirea de țară a devenit o religie pe care şi-a însuşit-o prin lacrimi şi suspine (după cum însăși mărturisea în „Jurnal”) va aminti permanent locuitorilor comunei noastre de mândria de a fi român” a fost mesajul primarului comunei Blejoi, Adrian Dumitru.
FOTO




Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































