Deși sezonul estival s-a încheiat, obsrvatorulph.ro publică un document important pentru cei indignați că plajele de pe litoralul românesc au fost folosite abuziv de administratori exclusiv pentru închirierea de șezlonguri.
Practic, multe dintre plajele de pe litoralul românesc al Mării Negre sunt ocupate exclusiv de șezlongurile administratorilor privați, care, în plin sezon, ajung să perceapă chiar și 50 de lei/zi pentur un scuan din plastic. Cei care vor să facă plajă la liber, direct pe nisip, pe cearceaf sau prospop, nu au acces pe astfel de plaje, din cauza șezlongurilor întinse pe toată suprafața. Asta deși legea îi obligă pe administratorii acestor plaje să rezerve 30% din suprafață celor care nu au bani sau pur și simplu nu vor să închireze șezlongurile lor.
Acest aspect a fost semnalat de observatorulph.ro într-un articol publicat în luna august aici: Experiența neplăcută a unui ploieștean cu copil având Sindrom Down, la o plajă din Mamaia
Cititorul nostru a reclamat această situație și la OPC Constanța, care a amendat administratorul plajei respective. El ne-a trimis pe adresa redacției răspunsul de la OPC cu următorul mesaj: ”Chiar daca sezonul s-a terminat, revin cu raspunsul primit de la Autoritatea de protectie a consumatorilor, care a confirmat faptul ca aspectele sesizate de mine au fost intemeiate (nerespectarea culoarului de 30% din suprafata pentru cerceafuri) iar operatorul a fost sanctionat conform legii. Este important sa-ti cunosti drepturile, iar atunci cand iti sunt incalcate sa nu fi indiferent si sa te adresezi institutiilor competente”.
FOTO Document: Adresa OPC Constanța privind amendarea administratorului plajei din Mamaia care nu a respectat legea:
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

































