Zeci de persoane înșelate prin telefon de o firmă din Baia Mare

escroc

O firmă din Baia Mare a înșelat zeci de clienți prin telefon. Mecanismul era simplu: firma contacta clientul, îi prezenta pachete de produse naturiste, iar când coletul comandat ajungea la destinație, clientul constata că a primit mai puţine produse decât a plătit. La rândul lor, angajatele firmei se plâng că nu şi-au primit salariile pe 3 luni.

- Publicitate -

Daniela s-a angajat ca operatoare call-center la firmă în luna februarie.

„Exista o bază de date cu niște clienți, noi trebuia să îi sunăm pe fiecare în parte. Noi luăm datele clienților, i le transmiteam ei și ea trebuia să se ocupe de trimiterea coletelor”, spune Daniela, angajată call-center.

„Punctul de lucru al call-center-ului funcționa într-o încăpere situată la etajul 2 al clădirii din spatele meu. Aici fetele sunau zilnic clienții și înregistrau comenzi”, relatează Izabela Jurasko, corespondent Digi24.

- Publicitate -

Zeci de comenzi au fost preluate din întreaga țară. Cei mai mulți dintre clienți au primit pachete incomplete. Este și cazul Anei Nicoară din Cluj. Femeia a comandat 3 produse naturiste care costau 150 lei. Când a primit coletul, a constatat că din comandă lipsea unul dintre ele.

„Am sunat la numărul de telefon de pe factură și nu mi-a răspuns nimeni. După trei săptămâni m-au sunat ei să mă întrebe dacă am primit toate trei flacoanele. Atunci au descoperit că la pachet sunt puse trei și primești doar două”, spune Ana Nicoară, clientă înșelată.

I s-a promis că va primi și ultimul flacon, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

- Publicitate -

„Erau mulți clienți nemulțumiți care sunau înapoi sau nu mai doreau să audă de noi și primeam insulte din partea clienților”, adaugă Raluca, angajată call-center.

„S-a întâmplat, într-adevăr, să greşesc, să uit să pun un produs sau să încurc produsele între ele. În momentul în care ea (n.r. – angajata) îşi resună clientul să vadă dacă a ajuns comanda. Dacă ea îmi zice că nu a fost ok comanda, eu livrez către client ceea ce lipseşte”, declară administratorul firmei.

Pe de altă parte operatoarele call-centerului spun că nu şi-au primit banii timp de trei luni. E vorba de salariu plus bonusuri din vânzări. În total, aproape 3.000 lei de persoană.

- Publicitate -

„Tot ne-a zis că o să ne plătească, o să ne plătească, o să ne plătească și niciodată nu ne-a plătit”, afirmă Daniela, angajată call-center.

„Într-adevăr, există restanţe salariale. Am încercat să mergem pe cale amiabilă, nu am reuşit nicicum”, spune administrator firmă.

Angajatele firmei au sesizat Inspectoratul de Muncă și Poliția Maramureș.

- Publicitate -

Firma care produce aceste flacoane naturiste a transmis printr-o notă către Digi24 că nu are încheiată nicio înţelegere cu societatea de call-center care le vinde. Mai mult, aceştia menţionează faptul că firma respectivă comercializează produsele lor la suprapreţ, după ce le cumpără din magazine.
sursa: digi24.ro

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău