Liderul Sanitas Leonard Bărăscu a declarat, joi, după ce premierul, vicepremierul ministrul Sănătăţii şi liderul PSD au participat la Consiliul Naţional al federaţiei sindicale, că personalul medical ar putea renunţa la proteste, după ce a primit asigurări că sporurile nu vor fi plafonate şi că veniturile personalului din sănătate nu vor scădea de la 1 ianuarie 2018.
Bărăscu a susţinut că plafonarea sporurilor a fost prorogată până la 1 martie 2018, astfel că salariile în sănătate nu se vor reduce de la începutul anului viitor, aşa cum se temeau sindicaliştii.
Liderul sindical a precizat că bonurile de masă vor fi acordate în continuare angajaţilor din sănătate, urmând să fie considerate normă de hrană.
În opinia lui Bărăscu, date fiind informaţiile primite, sindicaliştii ar putea renunţa le ideea organizării unei greve, dar decizia finală urmează să fie anunţată după şedinţa Consiliului Naţional.
sursa news.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































