Timişoara devine un centru important pentru chirurgia experimentală. Peste 30 de specialişti din România şi din alte zece ţări au învăţat în oraşul de pe Bega, o metodă nouă de extirpare a cancerului pulmonar, care este minim invazivă.
Metoda minim invazivă a fost dezvoltată de un specialist din Polonia, care a venit special în Timișoara pentru a-i învăța și pe alți chirurgi să o pună în practică.
În comparație cu tehnica veche, prin care pacientul era operat în zona coastelor, o zonă cât se poate de sensibilă, tehnica revoluționară prevede doar o incizie de cinci centimetri, deasupra sternului. O cameră de mici dimensiuni este introdusă în incizie, iar dispozitivul este prevăzut și cu un canal special ce permite utilizarea instrumentelor.
Metoda nouă scapă pacientul de durere și îi oferă șansa să se recupereze după intervenție în doar o săptămână. Pentru a stăpâni cât mai bine metoda, chirurgii au exersat-o pe porci.
sursa: digi24.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































