Din luna octombrie, bolnavii de Hepatita C din România vor beneficia de decontarea tratamentului fără interferon. Conform ministrului Sănătății, Nicolae Bănicioiu, într-o primă fază de acest tratament vor beneficia doar 5.000 dintre cei aproximativ 16.000 de pacienți suferinzi de aceasta boală.
- Publicitate -
Este vorba de pacienții aflați în Stadiul 4, care reprezintă o forma avansată a bolii, ceilalți bolnavi de hepatită C trebuind practic să aștepte agravarea bolii pentru a putea beneficia de medicamentele subvenționate de statul român.
Rata de succes a noului tratament este de aproximatv 98% și medicația unui singur pacient ar costa între 14.000 și 18.000 de euro.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























