Bolnavii de Hepatita C vor avea acces la tratamentul fără interferon decontat de stat

program national tratament hepatita c fara interferon luna octombrie decontat

program national tratament hepatita c fara interferon luna octombrie decontat

Din luna octombrie, bolnavii de Hepatita C din România vor beneficia de decontarea tratamentului fără interferon. Conform ministrului Sănătății, Nicolae Bănicioiu, într-o primă fază de acest tratament vor beneficia doar 5.000 dintre cei aproximativ 16.000 de pacienți suferinzi de aceasta boală.  

- Publicitate -

Este vorba de pacienții aflați în Stadiul 4, care reprezintă o forma avansată a bolii, ceilalți bolnavi de hepatită C trebuind practic să aștepte agravarea bolii pentru a putea beneficia de medicamentele subvenționate de statul român.

Rata de succes a noului tratament este de aproximatv 98% și medicația unui singur pacient ar costa între 14.000 și 18.000 de euro.

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău