Focarul de la Spitalul de Pediatrie Ploiești ar fi apărut după ce personalul medical, confirmat ulterior cu Covid – 19, ar fi participat, în afara unității medicale, la o petrecere organizată pentru o asistentă care a ieșit la pensie.
Primul caz a apărut la finele săptămânii trecute, când o asistentă aflată în concediu a fost confirmată cu Covid-19.
Ulterior, duminică, la tura de după-amiază, o a doua asistentă a prezentat simptomele bolii, în timp ce se afla la serviciu.
După testarea personalului, alte trei asistente au fost confirmate cu Covid, iar ultimul caz a fost înregistrat după ce inclusiv un medic a fost diagnosticat cu noul virus.
„Una dintre cele două secții de Pediatrie ale spitalului a fost închisă pentru efectuarea dezinfecției”, a precizat dr. Cătălin Vișean, managerul Spitalului de Pediatrie Ploiești, care a precizat că „alți 11 angajați ai unității medicale sunt în izolare la domiciliu”.
Pentru focarul de la Spitalul de Pediatrie Ploiești ar exista o explicație. Se pare că toate cazurile ar fi apărut după ce personalul medical, confirmat ulterior cu Covid – 19, ar fi participat la o petrecere organizată, în afara unității medicale, după ce una dintre asistente a ieșit la pensie.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































